V današnjem bliskovito hitrem svetu je preveč vsega: dražljajev, stresa, strahu, tesnobe, telefonov, interneta, udarnih novic … Matt Haig ve, kako je, če se svet okrog tebe podira, saj se že dolgo spopada z depresijo in tesnobo. Zapisi o živčnem planetu so kratka, iskriva in boleče iskrena razmišljanja o vsem, kar nam v norem svetu krade duševni mir. In o vsem, kar nam ga lahko povrne.
Današnji svet je lahko zastrašujoč
Politična polarizacija, plutokratske elite, okoljske spremembe, vladni pretresi, izguba zasebnosti, vse pametnejši algoritmi, ki zbirajo naše podatke, pohod umetne inteligence, nove grožnje z jedrsko vojno, kršitve človekovih pravic, uničevanje planeta. In seveda pandemija.
Toda ne gre le za to, kaj se dogaja, pravi Matt Haig. Navsezadnje se že od nekdaj nekje na svetu dogaja nekaj strašnega. Temeljna razlika pa je, da zdaj – po zaslugi kamer na telefonih, udarnih novic, družbenih omrežij in večne povezanosti s spletom – tudi oddaljeno dogajanje doživljamo neposredneje, siloviteje, intimneje kot prej. Kot pravi: »Doživljaji se množijo, bruhajo z najrazličnejših koncev.«
Izpod peresa človeka, ki pozna stisko
Matt Haig je britanski pisatelj, ki piše za odrasle in otroke. Njegova slikanica A boy called Christmas je prevedena v več kot 40 jezikov, med uspešnice pa se uvrščajo tudi njegovi romani za odrasle. Skupaj je bilo po svetu prodanih že več kot tri milijone njegovih knjig.
Pri štiriindvajsetih je zbolel za depresijo in svoje spopadanje z njo opisal v knjigi Zakaj je vredno živeti, ki je prevedena tudi v slovenščino. V odlični knjigi Zapisi o živčnem planetu pa na podlagi lastnih izkušenj in doživljanja iskreno, osebno – sijajno! – ter prav nič pokroviteljsko razmišlja, kako preživeti v svetu, ki od nas zahteva preveč.
To ni priročnik za samopomoč, a pomaga
O vse hitrejšem vsakdanjiku in vse večji zaskrbljenosti. O tem, zakaj se svet ne spreminja v vsem na bolje, in tem, kako ostati človek v tem spreminjajočem se svetu. O tiranski nadvladi videza in večne mladosti. O času, ki ga nimamo, čeprav je to edino, kar imamo. O trenutkih, ko je preveč vsega. O nenehni priklopljenosti na zaslone in splet, kar nam povzroča tehnološko tesnobo. O deloholizmu. O šokantnih novicah in kako se jim upreti, da ne pridemo ob pamet. O tem, kako spati na živčnem planetu. O tem, zakaj ni nikoli dovolj in zakaj sami sebi nismo dovolj.
»S to knjigo želim stresne naslove postaviti v kontekst, želim si raziskati, kako naj se zaščitimo v svetu, kjer na nas povsod preži panika. Kajti ne glede na to, kaj nam gre v prid, imamo še vedno ranljiv um. Duševne težave skokovito naraščajo, in če smo prepričani, da je človekovo duševno zdravje pomembno, moramo nujno pogledati, kaj se skriva za temi spremembami.«
Odklopi se. Bodi dobro.
Ta odlična knjiga bo všeč tudi tistim, ki po priročnikih za samopomoč ne posegate, zavedate pa se, da moramo v življenju vsi preprosto nekaj spremeniti, da bomo živeli mirneje in bolje. Kot pravi Matt Haig:
»Ne moreš uporabljati vseh aplikacij. Ne moreš obiskati vseh zabav. Ne moreš opraviti dela 20 ljudi. Ne moreš biti na tekočem z vsemi novicami. Ne moreš naenkrat nositi vseh enajstih plaščev, ki jih imaš. Ne moreš videti vseh predstav. Ne moreš živeti na dveh krajih naenkrat. Lahko več kupiš, si več prisvojiš, več delaš, več zaslužiš, si več prizadevaš, več tvitaš, več gledaš, več hočeš, toda vsakič ko blišč novosti zbledi, napoči trenutek, ko se moraš vprašati: čemu vse to? Vse, kar potrebujemo, je tukaj. Vse, kar smo, je dovolj.«
Knjiga, ki žanje navdušenje
»Zapise jemljite dvakrat na dan, s hrano ali brez. Prekipevajo od modrosti, ljubezni in humorja.« – Stephen Fry
»Ta knjiga bo gotovo koristila vašemu duševnemu zdravju. Sploh če telefon pustite v drugi sobi.« – The Guardian
Kako preživeti na živčnem planetu?
Na Dobrih zgodbah preberite članek psihoterapevtke Tine Korošec o tem, zakaj smo pristali na živčnem planetu in kako z njega sestopiti.
»Zapise jemljite dvakrat na dan, s hrano ali brez. Prekipevajo od modrosti, ljubezni in humorja.« - Stephen Fry
»Ta knjiga bo gotovo koristila vašemu duševnemu zdravju. Sploh če telefon pustite v drugi sobi.« - The Guardian
»Simpatična knjiga, ki vam bo prijazno predočila, zakaj je pomembno vsaj občasno digitalno razstrupljanje. Če želite potolažiti svoje bližnje, ki se občasno znajdejo v duševni stiski, tudi zaradi nenehnega stremenja po biti še boljši (v primerjavi z drugimi), naj vam ta zapis služi tudi kot priporočilo za morebitno novoletno darilo.« – Simona Kruhar Gabršček, Marketing magazin
»Iskren zapis, ki bo marsikateremu bralcu postavil neprijetna vprašanja. In mu slej ko prej tudi izkazal okuženost z največjim in najstrašnejšim virusom življenja v letu 2021. Norostjo hitrosti.« – Urška Krišelj Grubar, Zarja & Jana
»V priročniku s pomenljivim podnaslovom Kako preživeti v svetu, ki od nas zahteva preveč dokazuje, kako bi bilo življenje mirnejše in srečnejše, če bi znali omejiti uporabo sodobne tehnologije in bi se manj obremenjevali z objavami na družbenih omrežjih …« – Vzajemnost
»Avtor ve, kako močne so klešče depresije. Ne ponuja panaceje, temveč razmislek. Tudi o tem, kaj nam povzročajo nenehni piski novih obvestil na pametnem telefonu. Nagovarja nas k umiku od ponorelega sveta, k samorefleksiji, ki pa ne pomeni zatiskanja oči, temveč predvsem zavedanje, kot pravi, da »vse to, kar vidimo, slišimo, interpretiramo glede na lastne notranje svetove«.« – Nika Vistoropski, Ona, priloga Dela
»Vsakič ko se človek znajde v težavah, najprej začne premišljevati o tem, kaj še potrebuje. A izkušnje so mi pokazale, da je prava pot drugje, v tem, kaj lahko iz svojega življenja izločimo» – Matt Haig v intervjuju za Ono, prilogo Dela
Leto izida: 2020
Število strani: 248
ISBN/EAN: 9789610159070
Mere izdelka: 145 x 205 x 25
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Urednik: Sanda Šukarov
Prevajalec: Nataša Müller
Zbirka: Upanje