Roman je delo, ki nam daje misliti še dolgo po tem, ko ga odložimo, saj se z raziskovalno premišljenostjo na literarno dovršen način loteva perečega problema posameznikove določenosti s poreklom, barvo kože in družbenimi predsodki.
Roman Oblak kožne barve (2015) je delo, ki nam daje misliti še dolgo po tem, ko ga odložimo, saj se z raziskovalno premišljenostjo na literarno dovršen način loteva perečega problema posameznikove določenosti s poreklom, barvo kože in družbenimi predsodki. V štirih romanesknih pripovedih spremljamo šest življenjskih usod, ki so, kot je za tovrstne zgodbe značilno, tragične vsaka na svoj način. Vsi pripovedni rokavi so povezani z romsko problematiko, s katero pa nam avtor še zdaleč ne zastavlja le medvrstičnih vprašanj o našem odnosu do drugih in drugačnih, temveč na njenem ozadju razgalja tudi delovanje sprožilnih mehanizmov množičnega sovraštva, ki posameznika omejuje pri tem, da bi si izbral drugačno prihodnost, saj ga na njegovi poti ves čas spremlja stigma izvora. Lujanović nas z neprizanesljivo hladnokrvnostjo in lucidnostjo opozarja, da je družbena izolacija zelo redko posledica posameznikove izbire.
Nebojša Lujanović se je rodil leta 1981 v Novem Travniku (BiH). Poleg pisanja se ukvarja tudi z znanstvenim delom. Živi v Splitu in predava na tamkajšnji filozofski fakulteti. Doslej je objavil štiri romane, zbirko kratkih zgodb in priročnik za kreativno pisanje, dvakrat diplomiral in enkrat doktoriral.
»Predstavlja šest življenjskih usod, tako ali drugače povezanih z romsko problematiko, prek njih pa bralcu ne postavlja le vprašanj o njegovem odnosu do drugega in drugačnega, temveč reflektira tudi delovanje sprožilnih mehanizmov množičnega sovraštva.« – Maja Šučur, Dnevnik
Leto izida: 2018
Število strani: 424
ISBN/EAN: 9789612822668
Mere izdelka: 14 x 20
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Cankarjeva založba
Prevajalec: Urban Vovk