Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Fado

Fado

Andrzej Stasiuk

Značilne potopisne pripovedi pogosto nagrajevanega poljskega pisatelja in dramatika Andrzeja Stasiuka, v katerih so prostor, čas, pokrajina in potovanje izhodišče za lirični opis, metafizični srh in melanholični pletež spomina in domišljije.

Fado prinaša štiriindvajset zapisov, ki črpajo iz pisateljevih popotnih doživetij, dopolnjenih z literarnimi razmisleki in spominskimi reminiscencami. Stasiukovi poetični literarni potopisi pričarajo razpoloženje in domišljijsko projekcijo krajev ob poteh, ki se začenjajo v Karpatih, zakrožijo po dvorišču Srednje Evrope, se razpotegnejo tudi na Balkan, tokrat v Romunijo, Črno goro, Albanijo, in se v loku vrnejo v pisateljevo karpatsko domovino.

Fado, otožno portugalsko glasbo, je pisatelj poslušal na poti v albanski Podgradec in jo spremenil v osebni simbol melanholije, v kakršno je zapredena tamkajšnja pokrajina. Utrinek z obiska v Sloveniji je noč, prebita v nekdanjem zaporu. Pisateljeva pot lahko vodi tudi samo po zemljevidu ali vzvratno v čas otroštva, ki ga je preživljal pri starih starših na poljskem podeželju.

Značilne Stasiukove potopisne pripovedi, v katerih so prostor, čas, pokrajina in potovanje izhodišče za lirični opis, metafizični srh in melanholični pletež spomina in domišljije.

Andrzej Stasiuk (1960), poljski pisatelj in dramatik, je napisal številne zbirke kratke proze in potopisnih esejev ter več romanov, med njimi Galicijske zgodbe, Duklo, Na poti v Babadag, Devet in Taksim. Prejel je vrsto literarnih nagrad, mdr. nike 2005, vilenico 2008, gdynio 2010, avstrijsko državno nagrado za evropsko literaturo 2016.

»Fadu zbrani zapisi so nekje med žlahtnim in nič manj drznim – esejističnim premislekom o Evropi, videni iz žabje in zakotne perspektive, ter osebnimi spomini in opažanji, so popisi ruralnih krajin, ki navdihujejo to prepoznavno slovansko pocestno pisanje. Zbirka nasvetov za potepe, za brezciljne vožnje po cenovno ugodnih in celo turistom k sreči še vedno odročnih krajih čisto blizu nas.« – Mladina

»S skoraj liričnim čutom za podrobnosti, za nenavadno, s premislekom o tem, kdo smo sploh Srednjeevropejci v odnosu do nas samih in do Zahodne Evrope. Kaj je bolj eksotično kot potovalni zapiski o nas samih?« – Dnevnik

»Stasiuk preprosto ne zna dolgočasiti.« – S knjižnega trga, Radio Slovenija, Program Ars

Leto izida: 2021

Število strani: 136

ISBN/EAN: 9789612824921

Mere izdelka: 11,5 x 20 x 0,9 cm

Vezava: Broširana

Datum izida:

Založba: Cankarjeva založba

Prevajalec: Jana Unuk

Zbirka: S poti

Knjige istega avtorja

Priporočamo vam tudi

Festival izvirne slovenske slikanice

Obiščite prvi Festival izvirne slovenske slikanice, ki poteka po vsej Sloveniji.

KajaBucik

Kaja Bucik Vavpetič: Pisanje je moja dnevna služba

AvtorjiP

Avtorji priporočajo v branje

Lale Gül: Z besedami želim izraziti tisto, kar včasih čutimo vsi

Dan Podjed: Manjkajo nam pristni človeški stiki

Zlata ptica 2026

Ste napisali roman, ki še nima založnika? Pošljite ga nam.

Menu