Nobelovec Gabriel García Márquez je sicer najbolj znan po svojih romanih, a je bil tudi velik mojster kratke proze. Zbirka iz leta 1992 prinaša dvanajst ohlapno povezanih zgodb, ki tematizirajo tujost in tujino.
Vse zgodbe se odvijajo v Evropi, kjer se bolj ali manj po naključju znajdejo zelo različni Latinoameričani, začenši z bivšim diktatorjem, ki preživlja svoja zadnja leta v nekem zakotnem švicarskem hotelu.
Zgodbe, ki jih navkljub vsem čudnim pripetljajem preveva in preseva nekakšna melanholična modrost, so uravnoteženo delo zrelega mojstra, v času razseljevanj in preseljevanj pa bodo imele marsikaj povedati tudi slovenskemu bralcu.
»Gabriela Garcia Marqueza so obsedale usode tistih, ki jih je med novinarskim delom zunaj Latinske Amerike srečeval po svetu, popotniške prigode in opaženi originali, skrivnostni migranti, ki so videli že boljše čase in nosijo spomin na nekdanjo veličino. Doživljal je srečanja s čudaki vseh vrst, s stvarmi, ki so ga vznemirjale, medtem ko se je kot ugleden in nadvse vpliven novinar ter osebni prijatelj Castra in še koga od velikih revolucionarnih in političnih imen tistega časa seznanjal z realsocializmom vzhodnoevropskega tipa. O tem je napisal knjigo potopisov po megleničastih političnih krajinah, ki smo jo ravnokar dobili v prestižni zbirki.« - Mladina, Matej Bogataj
Leto izida: 2018
Število strani: 208
ISBN/EAN: 9789610151890
Mere izdelka: 18,8 x 13
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Prevajalec: Vesna Velkovrh Bukilica
Zbirka: Kondor