Ali veste, zakaj se nevesta nese čez prag? Zakaj nosečnice nekoč niso smele imeti stika s krvjo? In zakaj so naši predniki celo zazidavali žive ljudi in živali? Poiščite odgovore v izvirni slovenski knjigi, kot je še ni bilo!
Živimo jih, ohranjamo, pa jih tudi poznamo?
Monografija Od imena do spomina predstavlja mejnike človeka od rojstva do smrti in veliko različnih mejnikov vmes: od izbiranja imena, uvajanja otroka v družbo, začetka izobraževanja in dela, posameznikovih dosežkih v prostem času, osebnih praznikov … do žalovanja, smrti in spomina. Zajema prakse in magična dejanja v mestih, na podeželju in tudi v slovenskem zamejstvu. Dopolnjujejo in ponazarjajo jih arhivsko in časopisno gradivo, drobci pripovedne in pesemske folklore, živa in spominska pričevanja ter bogato slikovno gradivo.
Podkast Dobro življenje: O pomenu ritualov v življenju
Nekdaj in danes
Rituali, šege in navade so ustaljena družbeno sprejeta dejanja, ki nas dvigujejo nad izkušnjo življenjskega vsakdanjika. Pri tem skozi čas in prostor vztrajajo, izgubljajo svojo moč, izginjajo ali pa nastajajo nove. Monografija Od imena do spomina predstavlja pregled preteklih in novih oblik šeg in navad na Slovenskem, opisuje pa tudi tiste, ki se pojavljajo redko ali so povsem izginile.
Ambrož Kvartič o knjigi Od imena do spomina
Tabuji, obredi, magični rituali
Z obrednimi praksami so si ljudje želeli zagotoviti srečo in zaščito, med njihovim izvajanjem so čarali in vzpostavljali stik z onostranstvom. Pri tem so uporabljali določene kretnje, besede in predmete z namenom vplivanja na sile, neodvisne od človeka.
O avtorju
Dr. Ambrož Kvartič je doktor etnologije in kulturne antropologije. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani asistent za folkloristiko in primerjalno mitologijo, raziskovalec sodobne pripovedne in pesemske folklore.
Leto izida: 2023
Število strani: 384
Mere izdelka: 24,4 x 30,6 x 3,3 cm
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Urednik: Nina Žitko Pucer
Zbirka: Slovenija