Štiri delavke, vsaka s svojimi željami, talenti, prepričanji, hotenji in zgodbami; vsaka tudi s sanja(rija)mi o boljšem življenju, spremembah, četudi majhnih in skromnih … Skratka, socialna drama, smešna kot komedija, mogoče celo farsa, ki je v bistvu žalostna. Prejela je nagrado Slavka Gruma 2020.
Ženske delajo v skladišču ogromne trgovine. Pogovarjajo se o delu in še več o drugem: vsaka ima svojo zgodbo, svoje sreče in nesreče, svoje upe in strahove. Bojijo se, da bi jih šefica zalotila in obtožila delovne nediscipline, pripeljala s sabo direktorja, ki zna govoriti le o optimizaciji, kar je druga beseda za odpuščanje.
Podkast Dobre knjige: O knjigi Naše skladišče, maturi in ostalem
Realistična, jezikovno gibka in absurdna pripoved
To je pripoved iz našega okolja in časa, hkrati pa utopija, bolj negativna, distopija, kot rečemo danes. Svet je zaprta škatla in tudi skladišče je zaprta škatla, v kateri je neznansko število manjših škatel, ki vsebujejo različne stvari, od fižola do ... Ena od njih, a posebna, je magična škatla, televizor, ki je hkrati znotraj in zunaj.
Kakšen je potem človek, ki živi in preživi v takem svetu? No, to je vprašanje. Včasih v skladišče zatava kakšen kupec. Tudi kakšen, ki si želi kupiti, kar ni naprodaj, in to plača z ... no, ne povejmo vsega. Včasih pride novinar, ki bi rad napisal zgodbo iz resničnega življenja, vendar mu življenje naših delavk ni dovolj resnično. Kako pa bi lahko bilo, ko pa je življenje v škatli ...
Odmevi v medijih
»Tekst je izpisan na sijajen način: karakterizacija likov je odlično izpeljana s tem, da ima vsak od njih individualno govorico in specifičen potek misli ter lasten pogled na isto dogajanje. Besedilo je večplastno: pred nami se razkrije »dialoškost«, kakršna naj bi obstajala v umetnosti, tj. soočenje različnih svetov, ki ga v drami potrese rahla ironija. Gre za tematsko razgiban tekst, ki učinkovito vplete denimo temi o ženski v družbi in o poceni medijih kot anesteziji za družbene premike. Drama je izjemno dinamična, dialogi na odru kar žuborijo in so zelo prepričljivi, veristični.« - Ivana Zajc, LUD Literatura 2018
»Naše skladišče Tjaše Mislej je včasih komična, drugič žalostna, tretjič absurda in utopije polna socialna drama o štirih ženskah, ki srečo, strahove in upe delijo v skladišču ogromne trgovine, kjer delajo, in kjer so včasih skrita pričakovanja vsega sveta.« - Maja Šučur, Dnevnik, 2020
O avtorici
Tjaša Mislej (1985), je diplomirala iz primerjalne književnosti in filozofije. Študij je nadaljevala na slovenistiki in vzporedno na AGRFT. Deluje kot dramatičarka, dramaturginja, lektorica in gledališka kritičarka. Redno piše članke za gledališke liste. Leta 2014 je prejela Grumovo nagrado za mladega dramatika za dramo Panj, istega leta je izšla njena drama Zarja in Svit v zbirki Spetka.
V Kranju je kot pedagoška strokovna delavka štiri leta izvajala medkulturne aktivnosti za vključevanje učencev priseljencev. Leta 2020 je za Naše skladišče prejela nagrado Slavka Gruma in isto leto je bila drama tudi krstno uprizorjena. Kot soavtorica dramskega omnibusa je sodelovala pri predstavi Tišina med nami in pri novomedijskem spletnem projektu Monologi s kavča. Njena radijska igra Grške počitnice je bila leta 2021 premierno predvajana na RTV SLO.
Suzi: A ste slišale to? Odpuščali bodo. Ziher bodo mene, ziher mene. O fak, o fak!
Vera: Suza, pomir se.
Evelin: Greba vedno to reče. Vsak mesec isto sranje.
Maria: Grozijo nam, da bi bile v strahu. To je njihova taktika. Ne se jim pustit, punce.
Evelin: A misliš, da ne vemo tega?! Vedno mora bit najbolj pametna.
Maria: Tud to jim je v interesu, da se skregamo med sabo.
Leto izida: 2023
Število strani: 152
ISBN/EAN: 9789610168843
Mere izdelka: 12,5 x 18,8 x 1,2 cm
Vezava: Mehka
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Urednik: Nela Malečkar
Zbirka: Matura