Avtobiografsko navdahnjena družinska freska, podana skozi oči nove generacije, pred bralcem oživi turbulentno obdobje maroške zgodovine. Gre za drugo knjigo trilogije, ki se loteva vprašanj (post)-kolonizacije in položaja žensk v Maroku od 50. let prejšnjega stoletja do danes.
Dežela drugih
V prvem delu družbenozgodovinske trilogije, Dežela drugih, se Mathilde in Amin leta 1944 spoznata in zaljubita, po koncu druge svetovne vojne se preselita v Maroko in si ustvarita dom v Meknesu. Amin se loti kmetovanja in posli sčasoma stečejo, a Mathilde v Maroku dušijo togi običaji, samota, tujstvo in pomanjkanje. Domače konflikte spremljajo vse večja nesoglasja med koloni in domačini, ki nazadnje pripeljejo do hudih političnih nemirov, v katerih resne posledice utrpi tudi Aminova družina.
Drugi del kompleksne zgodbe
Drugi del se dogaja po pridobljeni maroški neodvisnosti leta 1968, ko na čelu države vlada despotski kralj Hasan II. Deželo obenem zaznamujeta hedonizem in represija, in podobna dihotomija vlada v družini Mathilde in Amina. Čeprav se je Aminovo trdo delo obrestovalo in posli cvetijo, sta njuna otroka, tako kot njuna domovina, razklana med tradicijo in modernostjo, svobodo in konformizmom. Ajša in Selim sta pripadnika buržoazije in hkrati otroka revolucije, kot potomca rasno mešanega zakona pa se srečujeta z rasizmom. V iskanju lastne identitete se podata na povsem različni poti, oba ujetnika sveta, v katerem zanju še vedno ni pravega mesta.
O avtorju
Leila Slimani je francoska pisateljica in novinarka maroških korenin. Zaslovela je z romanom Uspavanka, ki ji je prinesel prestižno francosko literarno nagrado Goncourt.
Leto izida: 2023
ISBN/EAN: 9789610173519
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Prevajalec: Saša Jerele
Zbirka: Kapučino