Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Ena sama beseda

Zbrane pesmi

Tone Pavček

Tone Pavček (1928–2011) je eden najbolj priljubljenih slovenskih pesnikov med bralci vseh generacij. Nekatere njegove pesmi so že ponarodele, njegove knjige pa se prodajajo v nakladah, ki so za poezijo fenomen tudi na svetovni ravni.

Tone Pavček (1928–2011) je eden najbolj priljubljenih slovenskih pesnikov med bralci vseh generacij. Nekatere njegove pesmi so že ponarodele, njegove knjige pa se prodajajo v nakladah, ki so za poezijo fenomen tudi na svetovni ravni. Delo s preprostim naslovom Ena sama beseda na enem mestu prinaša vse njegove pesmi za odrasle v lično izdelani knjigi, vse od prve pesniške zbirke Pesmi štirih, ki jo je leta 1953 napisal skupaj z Janezom Menartom, Cirilom Zlobcem in Kajetanom Kovičem. Če so se takrat skupaj uveljavili kot predstavniki novoromantično usmerjenega intimističnega pesništva, pri čemer je bila Pavčkova lirika vitalistična, pesnik pa v razmerju do narave idiličen in harmoničen, je svoj vrh dosegel z refleksivno poezijo, ki obravnava tematiko smrti in življenja z vidika posameznika in skupnosti.

Ker je bil Tone Pavček od leta 1972 do upokojitve med drugim glavni urednik Cankarjeve založbe, pričujoča knjiga ni bo le poklon njegovim zvestim bralcem, temveč tudi hvaležna dolžnost njegove založbe. Ena sama beseda prinaša v eni knjigi vse Pavčkove pesmi za odrasle, iz zbirk: Pesmi štirih (1953), Sanje živijo dalje (1958), Ujeti ocean (1964), Zapisi (1972), Poganske hvalnice (1976), Dediščina (1983), Goličava (1988), Temna zarja (1996), Upočasnitve (1998), Starožitja (2004), Darovi (2005), Ujedanke (2006), Same pesmi o ljubezni (2008), Angeli (2012), Domu in rodu (2015), ter nove pesmi iz antologijskih zbirk Pesmi (1978) in Dolenjske bližine (1998).

 

»Knjiga Ena sama beseda prinaša na enem mestu vse njegove pesmi za odrasle vse od prve pesniške zbirke Pesmi štirih, ki jo je leta 1953 napisal skupaj z Janezom Menartom, Cirilom Zlobcem in Kajetanom Kovičem. Če so se takrat skupaj uveljavili kot predstavniki novoromantično usmerjenega intimističnega pesništva, pri čemer je bila Pavčkova lirika vitalistična, pesnik pa v razmerju do narave idiličen in harmoničen, je svoj vrh dosegel z refleksivno poezijo, ki obravnava tematiko smrti in življenja z vidika posameznika in skupnosti!« - Družina

»Njegova poezija je povezana z dolenjsko zemljo, a četudi je veljal za najbolj ljudskega med sodobnimi pesniki, je o njem med drugim zapisal Peter Kolšek, »je bil v središču svojega opusa globoko ponotranjen pesnik, razpet od lepote življenja do bridkosti smrti in čez.« - Kmečki glas

Leto izida: 2018

Število strani: 1096

ISBN/EAN: 9789612319274

Mere izdelka: 22,4 x 14

Vezava: Trda

Datum izida:

Založba: Cankarjeva založba

Knjige istega avtorja

Priporočamo vam tudi

Festival izvirne slovenske slikanice

Obiščite prvi Festival izvirne slovenske slikanice, ki poteka po vsej Sloveniji.

KajaBucik

Kaja Bucik Vavpetič: Pisanje je moja dnevna služba

AvtorjiP

Avtorji priporočajo v branje

Lale Gül: Z besedami želim izraziti tisto, kar včasih čutimo vsi

Dan Podjed: Manjkajo nam pristni človeški stiki

Zlata ptica 2026

Ste napisali roman, ki še nima založnika? Pošljite ga nam.

Menu