Ob stoti obletnici rojstva Karla Destovnika Kajuha na knjižne police ponovno prihaja knjiga Enaindvajset pesmi za enaindvajset let življenja z izborom njegovih pesmi in dokumentirano biografijo o njem. Leto 2023 je tudi razglašeno za leto Karla Destovnika Kajuha.
Karel Destovnik Kajuh (19. december 1922, Šoštanj–22. februar 1944, Šentvid pri Zavodnju) se je že leta 1941 pridružil osvobodilnemu gibanju. Avgusta 1943 je odšel na osvobojeno ozemlje med partizane in postal vodja kulturniške skupine XIV. divizije. Ta je januarja 1944 izpeljala svoj legendarni pohod iz Bele krajine prek Hrvaške na Štajersko, kjer je mladeniča malo pred koncem sovražne ofenzive ob počitku na Žlebnikovi kmetiji pokončal Slovenec v nemški vojski.
Prve objave v glasilu Slovenska mladina
Mladi pesnik je objavljal svoje prve pesmi s socialno, politično in ljubezensko tematiko v glasilu Slovenska mladina, potem pa je njegovo šolanje prekinil nemški napad na Jugoslavijo.
Kajuh je svoje prve pesmi v glasilu Slovenska mladina. Uvodna številka glasila je izšla junija 1938 in ves čas izhajanja poudarjala narodno zavest ter slogo med narodi. Opozarjali so na spreminjanje meja v Evropi ter pozivali k borbi za svobodo in neodvisnost v prihajajoči »imperialistični vojni«. Na prvih straneh revije, namenjeni vsej slovenski napredni mladini, je bilo povabilo k sodelovanju, na katerega se je med drugimi odzval tudi Karel Destovnik Kajuh in ostal je eden pomembnejših sodelavcev revije. V njej je objavil številne pesmi, pomagal je pri zbiranju prispevkov in pridobivanju novih naročnikov. Zadnja številka glasila je izšla maja 1940, ko je bila nasilno ukinjena.
38 izvodov prve pesniške zbirke v ilegalnem tisku!
Karel Destovnik Kajuh je objavljal med vojno v ilegalnem uporniškem tisku. Njegova prva in edina zbirka pesmi je bila ciklostilno »natisnjena « v 38 izvodih med partizanskim maršem v hudi zimi leta 1943, samo štiri mesece pred njegovo smrtjo.
Jubilejna »zlata zbirka«
19. decembra 2012 bi bil pesnik star devetdeset let. V počastitev in spomin nanj je nastala pričujoča »zlata knjiga«, zbirka tistih pesmi, »ki jim čas ne bo mogel zlepa do živega in so že zdaj lirska klasika«.
Njegove pesmi, kot so Naša pesem, Kje si, mati, Samo en cvet, en češnjev cvet, Bosa pojdiva, dekle, obsorej, Slovenska pesem … so postale tako rekoč legendarne, pesnik sam pa legenda.
Pesmi za to izdajo je izbral in spremno besedo napisal dr. Matjaž Kmecl. Dokumentirano biografijo pesnikovega kratkega, a intenzivnega življenja s številnimi fotografijami pa je sestavil dr. Mihael Glavan.
Leto izida: 2023
Število strani: 192
ISBN/EAN: 9789610122869
Mere izdelka: 13 x 20,7 x 2 cm
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Zbirka: Jubilejne Izdaje