Temelji slovenstva
Izbrani dokumenti naše zgodovine od naselitve do danes
Izbrani dokumenti iz skoraj 1500-letne zgodovine
V izjemni knjigi odkrivamo pomembna dejstva o razvoju naroda in rabi slovenskega jezika. Strmimo nad zavzetostjo nosilcev slovenskega prapora vse do danes.
Temelj samozavesti naroda
Odgovori na vprašanja: Kdo smo in od kod? Čigave so bile Istra, Karantanija, vladavina ob Blatnem jezeru?
Dokumentirani zgodovinski mejniki
Prelomni podvigi in ustvarjalni vrhunci posameznikov – primerljivi z dosežki velikih narodov
Neprecenljivi dokazi o starosti naroda
60 poglavij z več kot 300 posnetki dokumentov, 356 strani vel. formata: 24 x 32 cm. Knjiga je izšla junija 2021, v mesecu praznovanja 30. obletnice slovenske samostojnosti.
Prvič enotna predstavitev
Zgodovina Slovencev je prvič enotno predstavljena, z novimi poudarki in pogledi v luči modernega zgodovinopisja.
Raznolika zakladnica
Raznoliki dokumenti: letopisi, spomini, listine, urbarji, pogodbe, pravni in upravni akti, oporoke, rojstne, krstne, poročne knjige, statuti …
Estetsko oblikovana knjiga
Knjiga je iz visokokakovostnega platna, naslovnica je potiskana z zlato folijo, celotno knjigo odlikuje tudi kakovostni tisk.
Edinstveni pojavi v Evropi
Slovenci smo lahko ponosni na več pojavov, ki jim ni para v evropski zgodovini. Takšno je npr. ustoličevanje vojvod na Gosposvetskem polju.
Replika knežjega kamna – ekskluzivna dodatna ponudba
Replika knežjega kamna
Knežji kamen je simbol Karantanije, starodavne državnosti in zibelke slovenstva. Kipec je izdelan iz polyresina, zelo obstojnega umetnega materiala, na otip podobnega porcelanu. Prejmete ga v lepi darilni škatli. Ni na voljo v prosti prodaji.
Simbol najstarejše državnosti
Na knežjem kamnu so od 7. stoletja na Gosposvetskem polju ustoličevali karantanske kneze in vojvode. Med 7. in 11. stoletjem je Karantanija povezovala skoraj vse alpske in panonske Slovane, vendar je obred potekal samo v slovenskem jeziku.
Dvorana deželnega zbora
Knežji kamen je bil na glavo obrnjena baza rimskega stebra, ki je bil na Krnski grad prinesen iz ruševin bližnjega antičnega mesta Virunum. Leta 1862 je bil prepeljan v Celovec in s tem rešen propada. Tam se danes tudi nahaja.
Avtorji
Avtorji knjige so ugledni slovenski strokovnjaki za zgodovino.
Sijajne fotografije dokumentov so delo priznanih slovenskih fotografov. Avtor novih posnetkov je fotografski mojster Tomo Jeseničnik.
dr. Peter Štih
Redni profesor za srednjeveško zgodovino in pomožne zgodovinske vede na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Objavil je že več knjig o zgodovini, ki so izšle v več jezikih, tudi več kot 150 znanstvenih razprav, je predsednik SAZU, član evropske akademije znanosti in umetnosti.
dr. Aleš Gabrič
Raziskovalec na Inštitutu za novejšo zgodovino, predavatelj zgodovine slovenske kulture na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, avtor in urednik več znanstvenih monografij, soavtor učbenikov za devetletke in gimnazije, od leta 2018 predsednik Slovenske matice.
dr. Jernej Kosi
Asistent za zgodovino 19. stoletja na Filozofski fakulteti v Ljubljani in podoktorski raziskovalec na Inštitutu za politično zgodovino v Budimpešti. Posveča se zgodovini slovenskega nacionalnega gibanja v 19. stoletju in zgodovini Prekmurja med obema vojnama.
dr. Luka Vidmar
Znanstveni sodelavec na Inštitutu za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU, docent na Podiplomski šoli ZRC SAZU. Kot avtor strokovnih knjig raziskuje zlasti književnost, likovno umetnost in kulturo baroka in razsvetljenstva na Slovenskem.
Biblija slovenske zgodovine
Soavtorji knjige Temelji slovenstva o ključnih dokumentih, ki pričajo o nastanku, razvoju in uresničitvi slovenske nacionalne misli.