Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Sedem morskih vprašanj

In sedem odgovorov, ki ti bodo pomagali razumeti dogajanje v morju in ob njem.

1. Od kod je prišla sol v morje?

Večino soli so v morje s kopnega prinesle reke. Voda iz morja ves čas izhlapeva, sol pa ostaja in se kopiči. To se dogaja že milijone let, zato je v morju tako veliko soli. Poleg soli, ki pride s kopnega, je v morju tudi sol, ki izvira iz oceanskega dna.
 

2. Zakaj primorske rastline tako močno dišijo?

Ob morju raste veliko rastlin, ki močno zadišijo, če med prsti pomečkamo njihove liste. Pri tem se sprostijo eterična olja. Z njimi rastlina odganja rastlinojedce ter se zaščiti pred okužbami in izsušitvijo. Najbolj znane dišavnice so rožmarin, sivka, lovor in timijan. Uporabljamo jih kot začimbe in zdravilne rastline.
 

3. Zakaj se morska voda ponoči modro iskri?

Morska voda je dom številnih drobnih bitij, ki lebdijo v vodi, prepuščena morskim tokovom. Imenujemo jih plankton. To so drobne alge, majcene živali, bakterije, ličinke morskih polžev, rakcev, školjk ... Med njimi je tudi živo bitje z imenom morska iskrnica, ki oddaja svetlobo, ko voda pljuska.
 

4. Zakaj so škržadi tako hrupni?

Veliki škržad je tako velik in hrupen, da ga ni težko najti. Samci škržadov v velikem zboru glasno in neutrudno pojejo, da privabijo samice. Njihovo ritmično cvrčanje spominja na žaganje. Svoja »glasbila« imajo na zadku.
 

5. Zakaj se latvica tako trdno drži skale?

Polž latvica se čvrsto oprijema skal, da kljubuje morskim valovom. Hišica varuje polžka pred napadi ptic, ker pa dobro tesni, ga ščiti tudi pred izsušitvijo.

Bitja, ki živijo v pasu plimovanja, so nekaj časa pod vodo, nekaj časa pa na kopnem. Med oseko jim grozi izsušitev, plenilci s kopnega, močni valovi, poletna pripeka ali zimski mraz. Da lahko preživijo, morajo biti dobro prilagojena. 
 

6. Zakaj rakovica uščipne?

Marogasta rakovica se skriva v skalnih razpokah ali pod kamni, sprehaja pa se tudi po kopnem in si išče hrano. Klešče uporablja tako za lov kot za obrambo. Kadar ji grozi nevarnost, hitro pobegne. Če ne more pobegniti, se brani tako, da uščipne. Tudi rak samotarec ima klešče. V nevarnosti se bliskovito skrije v polžjo hišico, ki jo uporablja kot prenosno bivališče.
 

7. Kaj so sluzaste rdeče kroglice med kamni? 

To je rdeča morska vetrnica. Ta nenavadna žival je ob plimi pod vodo in takrat je razprta: z iztegnjenimi lovkami si lovi hrano – drobne morske živalce. Oseko pa preživlja na kopnem. Takrat skrije lovke, se zapre v čvrsto, sluzasto kroglico in se še trdneje pritrdi na skalo. Tako se ubrani

 

Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji

Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda. 

Več o reviji Ciciban >

Revija Ciciban

Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu