V Ujetnikih preteklosti se je avtorica skušala približati svoji zvesti publiki tako, da je težke zakonitosti travme, zasvojenosti in okrevanja skrila v napeto zgodbo, ki je ne boste mogli odložiti.
Medtem ko boste spremljali pripoved klientke Ane, se boste kar mimogrede seznanili z osnovnimi principi otroške travme, drsenja v zasvojenosti in težke poti iz njihovega brezna. Razumeli boste, da se tudi dobri ljudje včasih zaradi spleta okoliščin in napačnih vzorcev iz preteklosti znajdejo v situacijah, za katere so si prisegli, da se jim nikoli ne bodo zgodile, in v bolečih odnosih, ki odpirajo stare nezaceljene rane. Vzporedno z Anino pripovedjo pa se odvija tudi zgodba psihoterapevtke, ki se ne skriva za anonimnostjo svoje poklicne vloge, temveč se pokaže kot nekdo, ki ga je prav tako oblikovala preteklost.
Podkast Dobro življenje: O ujetnikih preteklosti in sedanjosti
Preplet dveh edinstvenih osebnosti v posebnem odnosu, ki zdravi obe, vam bo razodel, kaj je bistvo psihoterapije: globoko intimno in iskreno srečanje dveh oseb, združenih v skupnem zaupanju in upanju. Takšni odnosi so pogoj za osebno spremembo in rast obeh protagonistk.
Zgodbe, ki nas vodijo z zgledi okrevanja in nas učijo, kaj je v življenju najpomembnejše, so terapevtsko sredstvo. Ko jih beremo, se nekaj v nas prebudi in dopolni, da začnemo drugače doživljati sebe in druge. Po branju Ujetnikov preteklosti ne boste več gledali na svet kot na prostor, v katerem vam iz vseh strani grozi nevarnost, temveč boste v sebi, ljudeh in odnosih začeli videvati potencial za ljubezen.
Sanjo Rozman lahko spremljate na njeni spletni strani.
O avtorici
Dr. Sanja Rozman je zdravnica, psihoterapevtka, avtorica osmih knjig in ugledna mednarodna predavateljica o zasvojenosti. Pri nas je bila prva, ki je pisala in spregovorila o nekemičnih zasvojenostih, še posebno o odvisnosti od odnosov. Po poklicu zdravnica medicine dela, ki je delala z invalidi v Zavodu za rehabilitacijo, je začela svojo drugo kariero psihoterapevtke po osebni drami, ko se bila prisiljena izobraziti o nekemičnih zasvojenosti zaradi problemov v družini. Izobraževala se je doma in v tujini pri najbolj znanih strokovnjakih za zasvojenosti in travme. Svoje znanje in izkušnje uporablja pri delu v Zavodu Sprememba v srcu, ki ga je ustanovila in ga vodi že trideset let.
Sanja Rozman, foto: Saša Kovačič
Avtorica v svojih knjigah nazorno opisuje, kaj doživljajo ljudje, ki podležejo nekemičnim zasvojenostim, in kako naj najdejo pot iz njih. Njena prva knjiga Sanje o rdečem oblaku je Slovence presunila s svojo iskrenostjo in odkritim pisanjem o osebnih stiskah. Sledila je Zaljubljeni v sanje, monografija, v kateri je bila prvič pri nas opisana odvisnost od odnosov. Peklenska gugalnica je postala legendarni učbenik o raznih nekemičnih zasvojenostih, ki ga tudi še po skoraj tridesetih letih ljudje poiščejo v stiski, kadar se njim ali njihovim bližnjim zgodi zasvojenost. Sprememba v srcu je povzela izkušnje desetletne kolumne in odgovarjanja na vprašanja bralcev revije Viva.
Po premoru, v katerem se je posvetila strokovnemu izobraževanju in nastopanju v tujini in doma, je zasnovala zbirko novih knjig. Umirjenost in Delovni zvezek Umirjenost sta knjigi, ki ju potrebuje vsak, ki se odloči prekiniti prekletstvo zasvojenosti, da ga vodita skozi prvo leto okrevanja. Pogum je knjiga o travmi, kako jo prepoznati in predelati. Vrednost njenega pisanja so prepoznali tudi v tujini, tako je tik pred izidom v ZDA Serenity – How to recognize, understand, and recover from behavioral addictions. Ujetniki preteklosti pa vsa ta spoznanja strne v zanimivo zgodbo.
Leto izida: 2023
Število strani: 296
ISBN/EAN: 9789610172703
Mere izdelka: 14,8 x 20,8 x 2,5 cm
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Mladinska knjiga Založba
Urednik: Urška Kaloper
Zbirka: Upanje