Knjiga Brezmejna Slovenija je nastala pod peresom publicista, urednika in prevajalca Iztoka Ilicha, ki pa sta mu etnološka tematika in varovanje kulturne dediščine zelo blizu.
Poglavitna vsebina te knjige, ilustrirane z več kot 600 fotografijami in dokumenti, je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je našim rojakom, ki so jih vojne in odločitve tujih diplomatov ločile od matice, dajalo moč, da so kljubovali vsem prepovedim in pritiskom ter svojo materinščino, tudi brez šol, ohranili do danes. Tej občutljivi temi je namenja prvo poglavje Z jezikom smo, a se avtor k njej vrača tudi v nadaljevanju, ko opisuje slikovite stare šege in navade ob cerkvenih in drugih praznikih od Benečije in Rezije prek osrednje Slovenije do Porabja. Predstavlja jih z življenjskimi zgodbami in spomini pričevalcev z obeh strani današnje meje in v pogovorih z ljudmi, ki se na robovih z jezikom zaznamovanega slovenskega sveta še danes zavzemajo za pravico do ohranjanja svoje temeljne identitete. Vseskozi je v ospredju tudi želja, da bi to dragoceno dediščino – enako kot tisto, ki jo imajo pred svojim pragom, pa je največkrat ne opazijo – poznali in cenili tudi Slovenci v svoji državi. Obenem je knjiga z opisi poti tudi svojevrsten turistični vodnik skozi slovenski kulturni prostor brez meja.
- 6 vsebinskih skolpov: Z jezikom smo – Spomin v ljudeh – Spomin v predmetih – Šege ob cerkvenih praznikih – Benečija – izročilo v lesu in kamnu – V svet za kruhom
- 30 poglavij
- več kot 600 fotografij
Knjiga prinaša vrsto pomembnih vsebin za vse tiste, ki jim je mar za slovensko kulturno dediščino tako v Sloveniji kot v zamejstvu. Prepričana sem, da se bodo številni bralci »nalezli« avtorjevega navdušenja in jih bodo besedilo in fotografije spodbudili, da si bodo v knjigi predstavljene muzejske zbirke, arhive, šege in praznovanja ogledali tudi sami.
- Dr. Nena Židov
Leto izida: 2018
Število strani: 320
ISBN/EAN: 9789612822965
Mere izdelka: 29,2 x 23
Vezava: Trda
Datum izida:
Založba: Cankarjeva založba