Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Rentgen_1920px

Rentgenski žarki

Pred skoraj 130 leti je nemški fizik Wilhelm Röntgen odkril rentgenske žarke, za kar je leta 1901 prejel najprestižnejše priznanje v znanosti, Nobelovo nagrado za fiziko.

Pred skoraj 130 leti je nemški fizik Wilhelm Röntgen med izvajanjem poskusa naključno odkril rentgenske žarke, ki lahko potujejo skozi večino snovi, ne pa skozi kovino ali kosti. Za to odkritje je Röntgen leta 1901 prejel najprestižnejše priznanje v znanosti, Nobelovo nagrado za fiziko.

Čudežni žarki

Z žarki je osvetlil fluorescentni zaslon nekaj metrov stran. Ko je šel Röntgen z roko med žarek in zaslon, je zagledal senco lastnih kosti! Kasneje je zaslon zamenjal s fotografsko ploščo. Ker si nastanka teh žarkov niso znali razložiti, so jih sprva poimenovali žarki X. Danes jih imenujemo rentgenski žarki. Rentgenski žarki gostejše snovi (kovina, kost, kamen) na zaslonu prikazujejo bolj bele, redkejše snovi (npr. zrak) pa črne.

Rentgen_1

Neboleč pogled v naše telo

Ko se poškodujemo ali zbolimo, lahko zdravniki s posebno napravo pokukajo v naše telo in ugotovijo, kaj se v njem dogaja pa tudi kakšno zdravljenje potrebujemo. Prve rentgenske naprave so uporabljali že med prvo svetovno vojno in tako uspešno odkrivali zlomljene kosti vojakov. Danes pa si z rentgenskimi žarki pomagajo pri zdravljenju določenih bolezni (rak, tumor) in operacijah, pri uničevanju škodljivih mikroorganizmov v prehranski industriji in še kje.

Rentgenogram, rentgenski inženirji in radiologi

Rentgenogram je slika, ki jo dobimo z rentgenskim slikanjem. Strokovnjaki, ki ta slikanja izvajajo, so rentgenski inženirji. Radiologi pa so zdravniki specialisti za to področje.

Ob odkritju rentgenskih žarkov škodljivih učinkov na naše zdravje niso poznali. Kasneje so odkrili, da lahko poškodujejo naše celice in povzročijo razvoj raka. Na srečo je uporaba sodobnih rentgenskih aparatov za naše telo varna. Tisti, ki pa so vsakodnevno v stiku z rentgenskimi žarki, potrebujejo posebna zaščitna oblačila, ki vsebujejo svinec.

Rentgen_2

Od veterinarjev do arheologov

Podobne naprave, ki temeljijo na uporabi rentgenskih žarkov, uporabljajo veterinarji za slikanje živali, arheologi za vpogled mumij v sarkofagih, raziskovalci za pridobivanje podatkov o sestavi zemlje ali lesa, kakovosti sadja in zelenjave. Naprave z rentgenskimi žarki pa pridejo prav tudi na letališčih za pregled prtljage ali iskanje skritega orožja. Ker rentgenske žarke oddajo tudi zvezde, kometi in druga telesa v vesolju, jih astronomi uporabljajo za odkrivanje vesolja. Na srečo je Zemlja obdana z zaščitnim plaščem (atmosfero), ki preprečuje prehod teh žarkov na Zemljo. 

Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji

Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda. 

Ciciban_08_2024_Naslovnica_1100px
Revija Ciciban

Naročniki na dom ste deležni 15 % popusta, ob posebnih akcijah pa prejmete še imenitna darila. Spremljajte naše posebne ponudbe!

Menu