Zakaj se živali igrajo?
Devetletno Milo zanima, zakaj se živali igrajo.
Obožujem Moj planet in živali. Zanima me, zakaj se živali igrajo.
Mila, 9 let
Draga Mila, hvala za vprašanje. Res je, veliko živali se igra, še posebej pa mladički. Mladički se igrajo zato, da se učijo veščin in spretnosti, ki jim bodo prišle prav v življenju, saj jih že med odraščanjem čaka veliko preizkušenj.
Naučiti se morajo pobegniti pred plenilci ali nevarnostjo, loviti, se braniti pred tekmeci, se predati, zaščititi svoj teritorij in mladičke, poiskati hrano, plezati in še in še. Igra vpliva tudi na razvoj možganov in socialnih veščin – to je medsebojnih odnosov.
Bolj ko so živali razvite, več se igrajo.
Vsi vemo, kako so ljubki mucke in kužki, ko se igrajo, in oboji se igrajo tudi, ko so odrasli. Zanimivo je, da se odrasle domače mačke igrajo, divje pa ne. Nasprotno pa se igrajo tudi odrasli volkovi. Igra v krdelu je zelo pomembna za krepitev medsebojnih vezi. Igrajo se tudi odrasli psi in na primer delfini.
Sloni so zelo razvite in čuteče živali. Strokovnjaki so odkrili, da se slonji mladički igrajo različno; vrsta igre je odvisna od njihovega spola. Samčki se tepejo in si merijo moči, s samičkami pa se pogosto igra vodilna samica. Samci bodo, ko bodo odrasli, morali zapustiti družino, samičke pa bodo ostale in se bodo morale prilagoditi. Tako kot za živali je tudi za otroke pomembno, da se čim več prosto igrajo.
Članek je bil objavljen v reviji Moj planet
Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >
Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.