Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Nemčija, nogometni navijači © AdobeStock Jacob Lund (1)

(Nogometno) poletje v Nemčiji

Poletje, sonce in nogomet – leta 2024 bomo končno dočakali evropsko nogometno prvenstvo v Nemčiji.

Med 14. junijem in 14. julijem 2024 bo deset nemških mest tvorilo pravo meko za nogometne navdušence, saj boste lahko uživali v javnih ogledih tekem, bogatem umetniškem in kulturnem programu in številnih drugih doživetjih v samih mestih in njihovi okolici.

Posebno vzdušje na stadionih

Ob tekmovalnih dneh bodo mestne ulice preplavili navijači, z dresi, šali in napevi svojega kluba. Pri tem ima vsak klub svojo himno in včasih še številne druge napeve, kar pričara posebno vzdušje tako na stadionu kot tudi v nogometnih barih, v katerih navijači praznujejo po tekmi.

Evropsko prvenstvo je še bolj posebno, saj se na enem mestu zberejo navijači iz vse Evrope, da bi navijali za svojo ekipo. Obiskovalci imajo s tem idealno priložnost, da bolje spoznajo lokalno kulturo in se počutijo kot del skupnosti – navsezadnje je nogomet v Nemčiji sinonim za nova poznanstva, strpnost, svetovljanstvo in predanost športu.

Stuttgart, nogometni stadion VFB Stuttgart © DZT decouvrirensemble (1)

Stuttgart, nogometni stadion VFB Stuttgart © DZT / decouvrirensemble

Aktivnosti v mestih in okolici

Pred nogometnimi tekmami in po njih imajo gostiteljska mesta obiskovalcem veliko ponuditi: od kulinaričnih specialitet, kot sta jabolčnik in zelena omaka, do dih jemajočih gradov, panoramskih razgledov z gore Zugspitze, kolesarjenja ob jezerih po Neuseenlandu, številnih Unescovih znamenitosti, industrijske kulture, muzejih ter seveda značilnih pivskih vrtov in živahnega nočnega življenja. 

Hohenzollernbrücke_03KölnTourismus_Dieter_Jacobi (1)

Kölnska katedrala, UNESCOVA svetovna kulturna dediščina © Getty Images / Jorg Greuel

Pri tem lahko potujete iz enega gostiteljskega mesta v drugo, saj se Nemčija ponaša z izvrstnim javnim prevozom. To so München, Stuttgart, Köln, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig in Berlin.  

Nemški muzeji umetnosti – kjer stare in nove mojstrovine zasijejo v najlepši luči

Če mislite, da boste v nemških umetnostnih muzejih našli samo zaprašene relikvije iz preteklih stoletij, se hudo motite. Veliko umetniških zbirk namreč domuje v sodobnih stavbah, ki privabljajo tako poznavalce kot novince v svetu umetnosti. V teh muzejih se lahko obiskovalci poleg prvovrstnih umetniških del nadejate tudi najnovejših tehnologij, ki še dodatno obogatijo uživanje v umetnosti. Po razstavah vas bodo tako vodili avdiovodniki na mobilni aplikaciji, znanje lahko širite s podkasti, obsežne digitalne zbirke pa vam bodo dale kontekst za boljše razumevanje eksponatov. Ljubitelji umetnosti vseh starosti boste veseli tudi zabavnih in interaktivnih dogodkov, kot so pogovori o umetnosti, večerne prireditve in delavnice. Nemški umetnostni muzeji so tako žive zakladnice kulture in umetnosti, ki na fascinanten način združujejo zgodovino in sodobnost. Stara in nova dela tam zasijejo v prav posebni luči – pridite kaj naokoli in se prepričajte sami.

Frankfurt ni le središče bančništva, temveč tudi mesto umetnosti. Z največjo koncentracijo muzejev se lahko pohvali frankfurtsko muzejsko nabrežje (Museumsufer). Šteje kar 38 neverjetnih muzejev, med katerimi kraljuje prvovrstni Städel, eden najpomembnejših umetnostnih muzejev v vsej Nemčiji. Muzejsko fundacijo je leta 1815 ustanovil Johann Friedrich Städel. S časom so v njej zbrali več kot 3.100 slik, 660 kipov, 5.000 fotografij ter več kot 100.000 risb in grafik. Zbirka je res impresivna in se razteza čez sedem stoletij. Občudujete lahko dela slovitih slikarjev, kot so Hieronymus Bosch, Lucas Cranach, Albrecht Dürer in Sandro Botticelli, ter sodobnih umetnikov, kot so Francis Bacon, Gerhard Richter in Wolfgang Tillmans. Med obiskovalci je verjetno najbolj priljubljena slika Goethe v rimski Kampanji J. H. Wilhelma Tischbeina, en najbolj znanih portretov slovitega nemškega pesnika. Städel na izjemno posrečen način združuje starodavno umetnost s sodobno tehnologijo, denimo z avdiovodniki na mobilnih aplikacijah, podkasti, digitalnimi zbirkami in inovativnimi dogodki, kot so pogovori o umetnosti, večerne prireditve in delavnice.

Muzej Städel v Frankfurtu Städel Museum

Muzej Städel v Frankfurtu ©  Städel Museum

Nekateri najpomembnejši nemški muzeji so skoncentrirani v četrti Maxvorstadt v Münchnu. Tri pinakoteke – Stara in Nova pinakoteka ter Pinakoteka moderne umetnosti – prikazujejo mojstrovine od 13. stoletja do danes. V Stari pinakoteki (Alte Pinakothek) boste našli legendarne mojstrovine, kot so Altdorverjeva Bitka pri Isu, Dürerjev slavni avtoportret in Rubensova Velika poslednja sodba. Nova pinakoteka (Neue Pinakothek) hrani novejše mojstrovine iz 18.–20. stoletja, vključno z deli Klimta, Maneta, Goye in Van Gogha. Pinakoteka moderne umetnosti (Pinakothek der Moderne), ki se je odprla leta 2002, pa pod eno streho združuje kar štiri muzeje: Zbirko moderne umetnosti, Zbirko arhitekture, Državno grafično zbirko in Novo zbirko, ki je eden najpomembnejših muzejev oblikovanja na svetu.

Münchenska pinakoteka www.nicanorgarcia.com Nicanor Garcia

Münchenska pinakoteka © www.nicanorgarcia.com / Nicanor Garcia

Tri nemške knjižnice, ki jih preprosto morate obiskati

Nemčija je bogata s kulturno dediščino in pomembnimi ustanovami, med katerimi so številne ugledne knjižnice.

Mestna knjižnica v Stuttgartu: Ta izjemna stavba, ki jo je zasnoval arhitekt Eun Young Yi, je prepoznavni znak mesta Stuttgart. Zgradba v obliki kocke že navzven osupne z betonskimi površinami, ki jih v simetričnih razmakih prekinja matirano steklo; ponoči zažari v modri luči. Njena funkcija pa še zdaleč ni le estetska: v njej boste namreč našli otroško knjižnico, glasbeno knjižnico in grafoteko. Povzpnete se lahko tudi na strešno teraso in se naužijete dih jemajočega razgleda.

Mestna knjižnica v Stuttgartu Stuttgart-Marketing GmbH (1)

Mestna knjižnica v Stuttgartu © Stuttgart-Marketing GmbH / Stuttgart-Marketing GmbH

Nemška narodna knjižnica v Leipzigu: Sodobna steklena stavba, v kateri domuje leipziška knjižnica, je z malo domišljije videti kot zaprta knjiga. Novogradnja se drži izvirne knjižnice v zgodnjerenesančnem slogu, sicer pa je knjižnica osrednji arhiv za vsa medijska dela v nemškem jeziku.

Nemška narodna knjižnica v Leipzigu Adobe Stock bobmachee

Nemška narodna knjižnica v Leipzigu © Adobe Stock / bobmachee

Filološka knjižnica v Berlinu: Knjižnica, ki sta jo zasnovala Lord Norman Foster in Jean Prouvé, navdušuje z edinstveno arhitekturo. Zaradi značilne oblike si je stavba prislužila vzdevek Možgan (Das Gehirn). Zbirka se osredotoča na filologijo, torej jezikoslovje in literarne vede.

Nemška turistična organizacija

Članek je bil objavljen v reviji Gea

Gea spodbuja dejaven življenjski slog in vseživljenjsko radovednost ter navdušuje z aktualnimi raznolikimi temami o dogajanju okrog nas.

Več o reviji Gea >

Gea_naslovnica_maj
Revija Gea

Naročniki revije Gea imajo 15 % ugodnejšo naročnino.

Menu