Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Bremen_Bremen, znanstveni muzej Universum Laif Samuel Zuder_1

Nemški muzeji umetnosti

Kjer stare in nove mojstrovine zasijejo v najlepši luči

Če mislite, da boste v nemških umetnostnih muzejih našli samo zaprašene relikvije iz preteklih stoletij, se hudo motite.

Veliko umetniških zbirk namreč domuje v sodobnih stavbah, ki privabljajo tako poznavalce kot novince v svetu umetnosti. V teh muzejih se lahko obiskovalci poleg prvovrstnih umetniških del nadejate tudi najnovejših tehnologij, ki še dodatno obogatijo uživanje v umetnosti. Po razstavah vas bodo tako vodili avdiovodniki na mobilni aplikaciji, znanje lahko širite s podkasti, obsežne digitalne zbirke pa vam bodo dale kontekst za boljše razumevanje eksponatov. Ljubitelji umetnosti vseh starosti boste veseli tudi zabavnih in interaktivnih dogodkov, kot so pogovori o umetnosti, večerne prireditve in delavnice. Nemški umetnostni muzeji so tako žive zakladnice kulture in umetnosti, ki na fascinanten način združujejo zgodovino in sodobnost. Stara in nova dela tam zasijejo v prav posebni luči – pridite kaj naokoli in se prepričajte sami.

Galerija slik starih mojstrov v Dresdnu

Zwinger v Dresdnu je ena najbolj znanih znamenitosti v Nemčiji, in to z dobrim razlogom. V tem baročnem stavbnem kompleksu prebiva znamenita Galerija slik starih mojstrov (Gemäldegalerie Alte Meister), ena najbolj znanih slikarskih zbirk na svetu. Kakovostno osvetljene sobe imajo na stenah obešenih več kot 300 slik iz 15.–18. stoletja, vključno z mojstrovinami Vermeerja, Correggia, Tiziana in Rafaela. Edinstvena umetniška dela vas bodo kot časovni stroj za nekaj ur popeljala v obdobje renesanse. Po obsežni prenovi je muzej leta 2020 muzej zasijal v novi preobleki: nekatere umetnine so restavrirali in povsod so namestili novo poudarjena osvetlitev, tako da se eksponati zdaj kažejo v najboljši luči.
 

Galerija slik starih mojstrov v Dresdnu © Staatliche Kunstsammlungen Dresden H.C. Krass

Galerija slik starih mojstrov v Dresdnu © Staatliche Kunstsammlungen Dresden / H.C. Krass

Muzej Städel v Frankfurtu

Frankfurt ni le središče bančništva, temveč tudi mesto umetnosti. Z največjo koncentracijo muzejev se lahko pohvali frankfurtsko muzejsko nabrežje (Museumsufer). Šteje kar 38 neverjetnih muzejev, med katerimi kraljuje prvovrstni Städel, eden najpomembnejših umetnostnih muzejev v vsej Nemčiji. Muzejsko fundacijo je leta 1815 ustanovil Johann Friedrich Städel. S časom so v njej zbrali več kot 3.100 slik, 660 kipov, 5.000 fotografij ter več kot 100.000 risb in grafik. Zbirka je res impresivna in se razteza čez sedem stoletij. Občudujete lahko dela slovitih slikarjev, kot so Hieronymus Bosch, Lucas Cranach, Albrecht Dürer in Sandro Botticelli, ter sodobnih umetnikov, kot so Francis Bacon, Gerhard Richter in Wolfgang Tillmans. Med obiskovalci je verjetno najbolj priljubljena slika Goethe v rimski Kampanji J. H. Wilhelma Tischbeina, en najbolj znanih portretov slovitega nemškega pesnika. Städel na izjemno posrečen način združuje starodavno umetnost s sodobno tehnologijo, denimo z avdiovodniki na mobilnih aplikacijah, podkasti, digitalnimi zbirkami in inovativnimi dogodki, kot so pogovori o umetnosti, večerne prireditve in delavnice.

Muzej Städel v Frankfurtu © Städel Museum_1

Muzej Städel v Frankfurtu © Städel Museum

Muzej Barberini v Potsdamu

Leta 2017 so v Potsdamu odprli izjemen nov umetnostni muzej: muzej Barberini. Impresivna zgradba se ponaša z odlično lokacijo v starem mestnem jedru Potsdama. Palača Barberini, klasicistično-baročna stavba iz 18. stoletja, je po obsežni rekonstrukciji danes dom impresivne umetniške izbirke. Tam lahko občudujete dela francoskega impresionizma in postimpresionizma, vključno z več slikami iz serije Kopica žita in drugimi umetninami Clauda Moneta. Ogleda vredna je tudi zbirka umetnosti iz Nemške demokratične republike, ki vključuje dela Gerharda Richterja, Wernerja Tübkeja, Bernharda Heisiga in Wolfganga Mattheuerja. Odlitek Mattheuerjevega kipa Korak stoletja (Der Jahrhundertschritt) krasi tudi notranje dvorišče muzeja.

Muzej Barberini v Potsdamu © TMB-Fotoarchiv Steffen Lehmann

Muzej Barberini v Potsdamu © TMB-Fotoarchiv / Steffen Lehmann

Münchenske pinakoteke

Nekateri najpomembnejši nemški muzeji so skoncentrirani v četrti Maxvorstadt v Münchnu. Tri pinakoteke – Stara in Nova pinakoteka ter Pinakoteka moderne umetnosti – prikazujejo mojstrovine od 13. stoletja do danes. V Stari pinakoteki (Alte Pinakothek) boste našli legendarne mojstrovine, kot so Altdorverjeva Bitka pri Isu, Dürerjev slavni avtoportret in Rubensova Velika poslednja sodba. Nova pinakoteka (Neue Pinakothek) hrani novejše mojstrovine iz 18.–20. stoletja, vključno z deli Klimta, Maneta, Goye in Van Gogha. Pinakoteka moderne umetnosti (Pinakothek der Moderne), ki se je odprla leta 2002, pa pod eno streho združuje kar štiri muzeje: Zbirko moderne umetnosti, Zbirko arhitekture, Državno grafično zbirko in Novo zbirko, ki je eden najpomembnejših muzejev oblikovanja na svetu.

Münchenska pinakoteka © www.nicanorgarcia.com Nicanor Garcia

Münchenska pinakoteka © www.nicanorgarcia.com/ Nicanor Garcia

Nemška turistična organizacija 

Članek je bil objavljen v reviji Gea

Gea spodbuja dejaven življenjski slog in vseživljenjsko radovednost ter navdušuje z aktualnimi raznolikimi temami o dogajanju okrog nas.

Več o reviji Gea > 

Gea naslovnica september 2024
Revija Gea

Naročniki revije Gea imajo 15 % ugodnejšo naročnino.

Menu