Sibirski tiger
Sibirski tiger je največja in najmočnejša zver med mačkami.
Samec doseže maso do 384 kilogramov ter dolžino okoli treh metrov, če ne štejemo repa! Žal pa so tigri ogrožena vrsta in jih je še zelo malo.
Progasti lepotec
Tigri se ločijo med seboj po vzorcu temnih prog na čudovitem oranžnem kožuhu. Niti dva nimata enakega vzorca krzna, enakega števila prog ali enake barve. Posameznega tigra prepoznamo po razporeditvi prog. Vzorec kožuha je namreč kot nekakšen prstni odtis tigra!
Kje živi
Dom sibirskega tigra so zasneženi iglasti gozdovi severne Sibirije. Nekdaj so živeli po vsej Kitajski, Južni in Severni Koreji, delčku Mongolije in večjem delu Sibirije. Sedaj pa so zaradi divjega lova, uničevanja okolja in pomanjkanja plena močno ogroženi. V divjini jih živi le še 200 primerkov te vrste!
Elegantni samotar
Tiger je navadno samotar. Le redko počiva ali se hrani skupaj s samico. Mogoče je eden od razlogov za njihovo samoto ta, da se v gozdu lažje skrije en sam tiger kot celotna skupina. Sam tudi lažje preseneti plen.
Vrhunski lovec
Tiger svojega plena ne preganja. Ta elegantna velika mačka kljub neslišno zalezuje svoj plen. Prednost je seveda tudi njegova varovalna barva kožuha s progami, ki razbijejo obris telesa. Tako postane zver zelo težko opazna. V zasedi čaka na plen in ga v pravem trenutku bliskovito napade.
Smrtonosni ugriz
Ko tiger zgrabi plen, ga usmrti z močnim ugrizom v tilnik. Tako mu zdrobi hrbtenico ali pa ga zaduši z ugrizom v goltanec! Močan ugriz mu omogočajo veliki čekani – podočniki ter ostri predmeljaki, s katerimi razkosa plen. S hrapavim jezikom s plena postrga vse meso, tako da ostanejo le kosti in koža.
Nočna žival
Pri lovu si pomaga s svojim ostrim vidom in natančnim sluhom. Njegov vid je ponoči šestkrat boljši kot človeški! Če mu ponoči osvetlimo oči, te močno zažarijo. Oči imajo namreč poseben sloj, ki odbijajo svetlobo. Pri premikanju ponoči tigru pomagajo tudi zelo občutljivi čutilni brki.
Zajeten obrok
Tigrova večerja je zelo kraljevska. Privošči si velik ulov, kot je na primer gozdno govedo, svinja ali jelen. Včasih pa upleni manjšo žival, kot so opica, ptica, plazilec ali riba. Napade pa tudi mladega nosoroga ali slona! Sibirski tiger je namreč tako močan, da je zmožen svoj veliki plen zvleči daleč v goščavo. Tam si potem v miru privošči večerjo.
Potrebuje ogromno prostora
Njegovo ozemlje lahko meri tudi celo več kot 300 kvadratnih kilometrov! Velikost ozemlja je namreč odvisna od količine plena oz. hrane, ki je na voljo. Tiger označuje svoje ozemlje z mešanico urina in izločkov hormonskih žlez. Poleg tega popraska tudi debla dreves.
Zmagovalec
Samec si najde samico po njenem rjovenju in po njenih vonjavah, ki jih pušča na svojem ozemlju. Tigrovo rjovenje se sliši daleč, tudi več kot 1,5 km stran! Kadar se pri tigrici znajdeta dva samca, se spopadeta za njeno naklonjenost. Zmagovalec seveda ostane pri samici.
Mladički
Prikupni mali tigrčki spregledajo šele dva tedna po rojstvu. Materino mleko sesajo do približno šestega meseca starosti. Mama tigrica svoje malčke skrbno čuva in jih ob vsaki najmanjši nevarnosti v gobcu prenese na varno. Mladi tigri spolno dozorijo pri starosti 4 do 5 let.
Ali veš?
-
Sibirski tiger je največji tiger. Njegov kožuh s progami je najsvetlejši ter najgostejši.
-
Tiger lahko v eni noči poje do 45 kg mesa! Lačen tiger namreč potrebuje veliko hrane, saj pleni le enkrat na 5 do 8 dni.
-
Običajno tigri v divjini živijo 10 let. V ujetništvu pa preživijo tudi 20 let!
-
V živalskem vrtu v Ljubljani imajo samico in samca sibirskega tigra po imenu Vita in Vito.
Članek je bil objavljen v reviji Moj planet
Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >
Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.