Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Na kratko o pripravi gob

Gobarska sezona je tu. Predstavljamo vam nekaj okusih predlogov, kako pripraviti gobe.

Lisičke, jurčki in druge priljubljene gobe iz naših gozdov že navdušujejo ljubitelje kulinaričnih užitkov.

Če pa prisegate na eksotične okuse, preizkusite gojene gobe, ki na mizo prinašajo izvirne gurmanske specialitete. Predstavljamo vam nekaj okusih predlogov, kako pripraviti gobe. Še več napotkov, idej in receptov poiščite v knjigi Gobe – poslastica iz gozda.
 

Lisičke in jurčki

Navadne lisičke so zaradi svoje rumene barve takoj razpoznavne, zato se jih je prijel vzdevek gobe za začetnike. Spadajo med najbolj priljubljene gobe v kuhinji, vendar so težko prebavljive. Zaradi rahlo pikantne arome z blagim priokusom popra odlično dopolnjujejo testenine, cmoke in meso – še posebej divjačino.

Kralj med divjimi gobami je jurček. Čvrsti goban ima rahel priokus po oreščkih in je v kuhinji vsestransko uporaben – primeren je tako za pečenje v ponvi kot na žaru, za vlaganje in kot dodatek ragujem, omakam ter enolončnicam. Mlade jurčke lahko uživamo tudi surove in jih tanko narezane dodajamo na primer karpaču.
 

Okusne gojene gobe

Šampinjoni povsod po svetu veljajo za prvake med gojenimi gobami. Rastejo v številnih barvah in oblikah, najbolj priljubljeni pri nas pa so beli šampinjoni blagega okusa. Poznavalci imajo raje rjave, ki so bolj aromatični. Sveže šampinjone prepoznamo po čvrstem mesu in zaprtih klobukih.

Vse leto je mogoče kupiti tudi bukove ostrigarje, ki jih gojijo na senenih balah. V nasprotju s šampinjoni teh rjavkastih gob, ki po obliki spominjajo na školjke, ne smemo uživati surovih. Uporabne so podobno kot govedina, saj najbolje teknejo pečene na žaru, spečene v ponvi in ocvrte.

Razmeroma nova gojena vrsta so možinini ostrigarji, katerih priljubljenost je vse večja: so sorodni ostrigarju, vendar njihovi klobuki in beti s čvrstim mesom bolj spominjajo na jurčke. Imajo podobno pikantno lešnikasto aromo, zato jih ljubitelji gob zelo cenijo.
 

Izbranci z Daljnega vzhoda

Že nekaj let so moderne gobe, imenovane šitake (japonska nazobčanka). Te gojene gobe izvirajo iz Japonske in imajo čvrstejše meso kot šampinjoni, njihov okus je izrazito pikanten. Ne zaokrožujejo le številnih azijskih jedi, temveč spadajo tudi v rižoto in raguje. Žilave bete je treba pred pripravo nujno odstraniti!

Podobno kot šitake tudi zimske panjevke (enokiji) na Japonskem veljajo za zdravilne. Uporabljajo jih na primer za krepitev imunskega sistema. Nežni enokiji imajo blag in sladkoben okus in jih je tako kot šitake mogoče surove dodajati solatam.

V vzhodnoazijski kuhinji so nepogrešljive gobe bezgove uhljevke, ki jih je mogoče nabirati celo leto. Gojenje teh gob ima na Kitajskem že dolgo tradicijo. Ko jih namočimo v vodo, se vnovič napihnejo na svojo naravno velikost in obogatijo juhe ter jedi s testeninami in rižem.

 

Kupujte knjige še ceneje v Svetu knjige

Člani Sveta knjige imajo vedno najmanj 20 % pa tudi do 70 % popust.

Gobe - Poslastica iz gozda
Renate Zollner

Poslastica iz gozda

Menu