Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Revija_MP_gozd

Gozdovi – naš stik z naravo

21. marec, mednarodni dan gozdov

Kot da bi stopil v drug svet, samoten, a poln ptičjega petja, zvokov živali, ki iščejo prigrizek, ali pridnih delavcev, ki skrbijo za gnezda. V gozdu se spet počutimo povezani z naravo.

 

Vrelec življenja

A gozd je še veliko več. Gozdovi skrbijo za čist zrak, saj proizvajajo kisik in porabljajo ogljikov dioksid. Vplivajo tudi na podnebje in kroženje vode. Hkrati pa so dom za nešteto živali in rastlin. V gozdovih naj bi živelo kar 80 odstotkov vseh kopenskih vrst. Živali v gozdovih najdejo hrano, zavetje, prostor za parjenje, potovanje ali počitek. Gozd je izredno pomembno življenjsko okolje za žuželke, predvsem opraševalce in druge živali, ki skrbijo za to, da naše okolje ostane zdravo. Plenilci, kot so volkovi, lisice ali ujede, odstranjujejo iz narave bolne živali in razpadajoča trupla ter s tem preprečujejo širjenje nevarnih bolezni in okužb. Tudi ljudje se zanašamo na gozd za kurjavo, gradnjo, zdravilne snovi ali preprosto za umirjen sprehod.

Borealni gozdovi ali tajge

Za hladnejše predele severne poloble so značilni borealni gozdovi ali tajge. Zanje so značilni predvsem iglavci: borovci, macesni, smreke in jelke, ti morajo ponekod preživeti tudi temperaturo do -60 stopinj Celzija. Tajga je največji biom na svetu: skupnost rastlin in živali, ki je nastala zaradi posebnega okolja. V tajgi živi več kot 80 vrst sesalcev, predvsem volkovi, grizliji, rjavi medvedi, losi, severni jeleni, ter 32.000 žuželk, ki so nadvse pomembne kot opraševalci za različne vrste rastlin, ki živijo tam.

Revija_MP_tajga

Tropski deževni gozd

Tropski deževni gozd je še en fantastičen gozd, poln življenja, bujen in živahen. To je eno od okolij, kjer najdemo največ različnih vrst organizmov. Opice, lenivci, anakonde, jaguarji, strupene žabe podrevnice in mnoge druge živali so prebivalci tega bogatega rastlinskega raja. Mednje sodijo največji gozdovi, kot sta amazonski deževni gozd, ki meri 5,5 milijona km2, in deževni gozd ob reki Kongo, ki obsega 2 milijona km

Revija_MP_Deževni

Ali veš? V Sloveniji imamo srečo, saj gozd prekriva okoli 60 % kopnega. Imamo kar 14 pragozdov, ki prekrivajo 540 hektarov. 

Mednarodni dan gozdov, ki poteka 21. marca, je namenjen temu, da bi se čim več ljudi zavedalo, kako pomembni so gozdovi za naše življenje. Ampak bralci Mojega planeta to že tako in tako veste.

Revija_MP_bukovg.

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Revija_MP_naslovnica_marec
Moj Planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu